بخش اطلاع رساني:


بخش اطلاع رساني به منظور كمك رساني الكترونيكي و آشنايي دانشجويان تحصيلات تكميلي با منابع و امكانات الكترونيكي كتابخانه وظایف زیر را بر عهده دارد:

 1. اطلاع رساني جاري از منابع و پايگاههاي اطلاعاتي تخصصي
 2. اطلاع رساني الكترونيكي (پايگاههاي اطلاعاتي موجود از طريق پست الكترونيكي به اطلاع كاربران رسانده مي شود)
 3. آموزش كاربران با نحوه دستيابي به منابع و پايگاههاي اطلاعاتي
 4. جستجوي مقالات مورد نياز محققيق و ارسال از طريق پست الكترونيكي كاربران
 5. پاسخگويي به سئوالات تلفني كاربران
 6. نقش هماهنگ كننده بين دانشگاه شيراز و مسئولين پايگاههاي اطلاعاتي تخصصي
 7. هدايت دانشجويان و كاربران در پيدا كردن منابع و اطلاعات مورد نياز در شاخه هاي موضوعي
 8. تهيه جزوات آموزشي از پايگاههاي اطلاعاتي و توزيع در ميان كاربران
 9. برگزاري سمينارهاي آموزشي در ارتباط با پايگاههاي در دسترس شناسایی پایگاههای اطلاعاتی مورد نیاز کاربران دانشگاه
 10. بررسی و مطالعه پایگاههای اطلاعاتی مرتبط با نیاز کاربران دانشگاه
 11. بررسی مداوم پایگاههای اطلاعاتی و در صورت نیاز پیگیری رفع اشکال پایگاهها
 12. گزارش گیری از میزان استفاده کاربران از هر پایگاه با توجه مجموعه های موجود در آن

از ابزارهای ضروری جهت ارائه خدمات در این بخش، پایگاه­های اطلاعاتی است که به دو صورت تمام متن و چکیده در دسترس می­باشد. برخی از پایگاه­های مرتبط با ریاضی و آمار عبارتند از:

Ebsco(Academic Search Premier) : از بزرگترین پایگاههای اطلاعاتی عمومی که شامل مجلات تمام متن در حوزه های موضوعی علوم، فنی و مهندسی، کشاورزی و... است.

ISI Web of Knowledge : يكي از معتبرترين پايگاههاي استنادي شامل چكيده مقالات به همراه تحليل هاي استنادي بيش از 10000 مجله علمي در حوزه هاي گوناگون علمي می باشد.

Scopus : یکی از بزرگترین پايگاههای اطلاعاتی در تمام حوزه های موضوعی که امکان دسترسی به چکیده مقالات و تحلیلهای استنادی بيش از 2000 مجله علمي را فراهم می سازد.

Elsevier(Science Direct) : پایگاه اطلاعاتی شامل مجلات تمام متن در تمام حوزه هاي موضوعی از جمله علوم؛

Oxford: پايگاه اطلاعاتی تمام متن در تمام حوزه هاي موضوعی؛

Springer : شامل مجلات تمام متن در تمام حوزه هاي علوم، کشاورزی و فنی و مهندسی

MATHSCINET: پایگاه جامع چکیده مقالات ریاضی و آمار انجمن ریاضی آمریکا

PROQUEST: شامل مقالات نشریات علمی، پایان­نامه­ها، سخنرانی­ها، گزارش­ها و ... به صورت چکیده و تمام متن همراه با تصویر

SIAM: کتابخانه دیجیتالی نشریات ریاضی و ریاضی کاربردی

Taylor&Francis: از قديمي ترين ناشران تجاري در جهان و يكي از رهبران ناشران آدكاميك جهان

Magiran: پایگاه جامع نشریات داخل کشور

Namamatn: پایگاه جستجوی منابع اطلاعاتی فارسیسایت کتابخانه

علاوه بر مسائل مطرح شده این بخش با کمک همکاران کتابخانه و به منظور بالا بردن کیفیت خدمات اقدام به راه اندازی و تکمیل سایت نموده است که جزئیات آن در ادامه خواهد آمد.

امروزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با قابلیت­های انعطاف­پذیر و متعدد خود، عرصه حضور بسیاری از کتابخانه­ها برای توسعه خدمات و افزایش دسترسی جامعه استفاده کننده شده است. در میان این فناوریها، وب سایت به دلیل انعطاف­پذیری براساس نیاز، تناسب یشتری باکتابخانه­ها دارد که به دلیل تنوع اهداف کتابخانه­ها، وب سایتهای مربوط به آنها نیز دارای تفاوتهایی با سایر وب سایتها می­باشند.

کتابخانه استاد تقی فاطمی با درک این مهم از سال 1386 اقدام به ارائه اطلاعات آنلاین خود از طریق سایت دانشکده نمود. اما با گسترش عملکردها و نیاز به امکانات بیشتر و همچنین همکاری مسئولین در حال حاضر این وب سایت به آدرس ms-library.um.ac.ir به شکل متمرکز و اختصاصی فعالیت می­کند.

در طراحی، اجزاء اصلی، ویژگیها و نگهداری و روزآمدسازی وب سایت کتابخانه استاد تقی فاطمی بر اساس محتوا و کارکردها، تدابیر ارزشمندی اندیشیده شده است:

l همسویی با کارکردهای عمده سازمان مادر (دانشکده)

l آموزش: افزایش سطح سواد اطلاعاتی به منظور خودکفایی در جستجو و تهیه منابع علمی مورد نیاز از اموری است که کتابخانه استاد تقی فاطمی همیشه به آن توجه داشته و سعی شده سوالات متداولی که بسیار کاربردی می باشد در قالب متون آموزشی کوتاه در وب سایت قرار داده شود و به صورت الکترونیکی نیز به پرسش کاربران پاسخ داده شود. و این می­تواند خود گامی ارزشمند در ایجاد میز مرجع الکترونیکی باشد.

l پژوهش: یکی از معیارهای پویایی جامعه، پویایی پژوهش و تحقیق در آن جامعه است و کتابخانه استاد تقی فاطمی به عنوان بخشی از یک جامعه علمی در جهت ارتقاء این امر گام برمی­دارد. هم اکنون علاقه مندان می­توانند با مراجعه به وب سايت کتابخانه و عضویت در گروه بحث، از امکان ارتباط علمی برخوردار شوند.

l نحوه ارتباط با کاربران

l اطلاع رسانی: جدیدترین رویدادها در همان روز در اخبار وب سایت قرار می­گیرد و بسیاری از مطالب علمی جالب نیز به طور خلاصه برای اعضاء محترم هیات علمی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی از طریق الکترونیکی ارسال می گردد که این وب سایت در نظر دارد تا در آینده­ای نه چندان دور امکان ارسال خبرنامه الکترونیکی خودکار را به اعضاء خود فراهم سازد.

l تعامل: بسیاری از پیوندهای مفید و کاربردی در سطح کشور و دنیا در این وب سایت دسته بندی شده که این اطلاعات براساس اعلام نیاز کاربران، فناوریهای نو، و حتی آگهی رسانی توسط کاربران به شیوه تعاملی در اختیار سایرین قرار می­گیرد. همچنین به منظور تداعی شعار "کتابخانه بدون دیوار" برخی از فرمهای بسیار ضروری و مورد نیاز مراجعان مثل فرمهای درخواست کتاب و مقاله به نحوی در وب سایت تعبیه شده که تمامی افراد می توانند در هر زمان و هر مکانی نسبت به تکمیل و ارسال این فرمها اقدام کنند و کتابداران نیز به طور الکترونیکی پاسخگو هستند، لذا در بسیاری از موارد مراجعه حضوری مراجعان ضرورت ندارد.

l سازماندهی اطلاعات

این وب سایت براساس سیاست تاثیرپذیری از نقش مخاطب از دو نظریه سازماندهی براساس خدمات و سازماندهی براساس منابع جهت سازماندهی اطلاعات خود به صورت ترکیبی استفاده کرده است.

لازم به ذکر است که این وب سایت در زمستان سال 88 در میان وب سایتهای کتابخانه­های دانشکده­ای مقام اول را کسب نمود.

فعالیتهای بیشتر

 • علاوه بر مسائل مطرح شده، این کتابخانه فعالیتهای دیگری نیز به شرح زیر داشته است:
 • برگزاری نمایشگاه­های کتاب در هفته کتاب و هفته پژوهش.
 • شرکت در برگزاری مراسم هفته پژوهش.
 • مشارکت مستمر در جلسات کمبته های هفتگانه تخصصی کتابخانه­ها و مستندسازی فرایندهای دانشگاه
 • توزیع بن کتاب در هفته کتاب.
 • معرفی کتابخانه به بازدیدکنندگان دیگر مراکز آموزشی و شهرها که بیشتر دانش­آموزان دوره پیش دانشگاهی هستند.
 • تهیه بروشور و معرفی کتابخانه به دانشجویان جدیدالورود
 • پذیرش کار دانشجویی و کارور زی دانشجویان کتابداری و نظارت بر کار آنها
 • تهیه فرم نظر سنجی از خدمات کتابخانه و ارائه آن به اعضاء


بخش مرجع:

بخش مرجع در کتابخانه ها از مهمترین بخش­هاست و خدمات مرجع نمود عینی کلیه تلاش­هایی است که در یک کتابخانه به عمل می­آید. تاریخچۀ خدمات مرجع به قرنها پیش می­رسد، لیکن خدمات مرجع به مفهوم امروزی از اواخر قرن نوزدهم میلادی متداول شد. ارائه مناسب این خدمات علاوه بر مهارت­های فنی و دانش، ارتباط فردی صحیح را می­طلبد. توسعه دانشگاه­ها و به ویژه تأکید بر امر پژوهش از عوامل شکوفایی خدمات مرجع بوده است و کتابداران مرجع را از موقعیت و اعتبار خاصی برخوردار نموده است

هدف هر كتابخانه ای از گردآوری و سازماندهی منابع ارائه خدمات به كاربران است. بخش عمده ای از اين خدمات به عهده بخش مرجع می باشد. لغت مرجع را "آنچه در امور به آن رجوع میکنند " تعريف نموده اند اين رجوع تنها به منابع چاپی محدود نمی­شود بلكه هر چيزی كه بوسيله آن بتوان برای سوال خويش و ديگران پاسخ درستی يافت در حكم منابع مرجع­اند. از خصوصيات بارز آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

منابع مرجع هرگز به قصد آن نگارش نشده كه از اول تا آخر خوانده شود، مانند واژه نامه ها ،دائره المعارفها اين منابع معمولاً‌ به امانت داده نمی­شود و فقط در سالن و يا تالار كتابخانه قابل استفاده است. عمدتاً‌ جهت دستيابی سريع به اطلاعات خويش دارای نظم خاص و سيستماتيك می­باشند.

سالن منابع مرجع كتابخانه استاد تقی فاطمی هم اكنون با ارائه خدمات كتابداری در سطوح مختلف با هدف " ارائه بيشترين خدمات، دركمترين زمان ممكن به بيشترين كاربر" به كار خود ادامه می­دهد و بطور نسبی توانسته است نياز كاربران را در مقاطع مختلف برطرف نمايد.

از آنجا كه هدف هر كتابخانه پاسخگويي به پرسش‌هاي كاربران و كمك به آنان در رفع نيازهاي اطلاعاتي است، كتابخانه‌ها هميشه سعي در نيل به اين هدف به شيوه‌هاي گوناگون و بهينه داشته‌اند. بخش مرجع كتابخانه نيز به صورت مخزن باز در اختيار پژوهشگران و كاربران مي‌باشد. دايره­المعارفها، اطلسها، فرهنگنامه ها، تفاسير، كتب اصلي مرجعي تمامي رشته ها در بخش نگهداری شده و جهت استفاده موقت و آني تنظيم شده است.

هدف اصلی بخش مرجع و اطلاع رسانی کتابخانه استاد تقی فاطمی پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی ساده و پیچیده جامعه استفاده کننده می باشد. بنابراین با هدف اصلی بررسی مسائل و مشکلاتی که مانع پاسخگویی به نیازهای مراجعان می باشد، راهکارهای لازم را ارائه می­دهد. مهمترین وظایف این بخش عبارتند از:

الف. بررسی وضعیت بخش مرجع کتابخانه از نظر انواع منابع موجود.

ب. فراهم کردن امکانات لازم برای آشنایی با منابع چاپی (کتابهای درسی، مرجع، مجلات، پایان نامه­ها، طرح های پژوهشی و غیره) و منابع غیر چاپی (کتابهای الکترونیکی، مجلات، چکیده نامه ها، منابع مرجع الکترونیکی و ...) موجود در کتابخانه.

چ. یافتن و اجرای راهکارهایی برای افزایش:

- توانایی انجام مصاحبه مرجع و شناخت نیازهای اطلاعاتی مراجعه کننده.

- پاسخگویی به مراجعان کتابخانه از طریق پست الکترونیکی در کوتاهترین زمان ممکن.

- ارائه خدمات ارجاعی، یعنی راهنمایی و هدایت مراجعه کننده به سایر کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی در صورتی که منابع مورد نیاز در کتابخانه موجود نباشد.

- توانایی استفاده کننده در جهت استفاده مستقل از منابع چاپی و الکترونیکی و اینترنتی (آموزش حضوری به صورت انفرادی یا جمعی (با هماهنگی گروههای آموزشی)، آموزش از طریق تهیه برگه­های اطلاعاتی، بروشور، کتابچه و....)

- آشنایی با تازه های مرجع در جهان و ایران و نیز تاره های موجود در اینترنت، پایگاههای اطلاعاتی و....

- ارائه خدمات آگاهی رسانی جاری یعنی اطلاع رسانی به موقع در مورد اخبار، تازه های مرجع و پایگاههای اطلاعاتی از روشهای گوناگون از قبیل اطلاعیه، پست الکترونیکی و بروشور و...
6967 :تعداد دفعات بازیدخدمات


منابع اطلاعاتي

Home Page | About us | Contact us | Site Map 
©2009 Ferdowsi University Of Mashhad.