تاریخچه کتابخانه استاد تقی فاطمی

با مرور بر تاريخ تمدن مشخص مي‌شود كه كتابخانه‌ها بخش لاينفك جامعه متمدن بوده‌اند، اين مراكز براي رفع نيازهاي فكري جامعه بوجود آمده‌اند و شكل، ‌مشخصات ،‌هدف، وظايف و خدمات آنها براساس نيازهاي جامعه مشخص شده است. كتابخانه‌ها در توسعه فرهنگي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي جامعه و حفظ و پيشبرد آموزش رسمي و فردي و مطالعه در هنگام فراغت نقش چشمگيري داشته‌اند. با گذر زمان، مبادله اطلاعات به طور فزاينده‌اي اهميت پيدا كرده است و به تدريج با پيچيدگي دانش، مبادله دانش و اطلاعات نيز به همان نسبت پيچيده شده است و كتابخانه موظف است نقش مهمتري را در اين زمينه ايفا كند. كتابخانه معمولا به فراخور نيازها شكل مي‌گيرد، نيازهايي كه طبيعتا متغيرند و با اهداف جامعه منطبق مي‌باشند.

دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1342 با پنج گروه آموزشی از جمله گروه ریاضی تاسیس گردید. در سال 1376 با تفکیک گروه علوم ریاضی از دانشکده علوم و انتقال آن به محل فعلی، دانشکده علوم ریاضی با ایجاد دو گروه آموزشی ریاضی و آمار و 48 عضو هیات علمی تشکیل شد و متعاقبا با انتقال منابع مربوطه از کتابخانه دانشکده علوم ، درسال 1377 کتابخانه دانشکده علوم ریاضی به نام زنده یاد استاد تقی فاطمی افتتاح گردید.

در حال حاضر این کتابخانه در فضایی به مساحت 700 متر مربع شامل بخش­های امانت، خدمات فنی، سفارشات، نشریات، مرجع و اطلاع رسانی و مخزن کتابخانه همچنین سالن مطالعه شامل سالن مطالعه برادران و خواهران به تفکیک برای دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی به وسیله 4 متخصص کتابداری اداره می­گردد.

این کتابخانه به طور کلی 8000 نسخه کتاب فارسی و 13000 نسخه کتاب لاتین که غالبا به زبان انگلیسی است دارد و 12 عنوان نشریه فارسی و 150 عنوان نشریه لاتین چاپی که به دو صورت جاری و آرشیو موجود می­باشد. در سال جاری این کتابخانه 24 عنوان نشریه لاتین چاپی را مشترک می­باشد که با گسترش پایگاه­های الکترونیکی هر ساله از تعداد آنها کاسته می­شود و دسترسی آنلاین آنها برقرار می­گردد. بخش مرجع این کتابخانه نیز شامل 700 عنوان پایان نامه و حدود 1000 نسخه کتاب مرجع می­باشد. علاوه بر این کتابخانه اقدام به تهیه کتابهای الکترونیکی ریاضی و آمار نیز می­نماید که در حال حاضر تعداد آنها بالغ بر 5000 نسخه می­باشد.

اهداف کلی کتابخانه استاد تقی فاطمی

  • تأمین نیازهای آموزشی، پژوهشی، تحقیقاتی و فرهنگی اساتید ، دانشجویان و كارکنان .
  • فراهم كردن امكان دسترسی اعضای هیأت علمی ، دانشجویان ، پژوهشگران به اطلاعات علمی سازمان یافته برای توسعه دانش.
  • گسترش خدمات بمنظور شکافتن مرزهای دانش بشری برای شکوفایی هر جه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران2858 :تعداد دفعات بازیدخدمات


منابع اطلاعاتي

Home Page | About us | Contact us | Site Map 
©2009 Ferdowsi University Of Mashhad.