چگونه كتاب‌هاي گوگل را دانلود كنيم؟


سرويس كتاب‌هاي گوگل كتابخانه‌اي پر از كتاب‌ها و مجلات است. برخي از اين كتاب‌ها و مجلات را مي‌توان به صورت كامل مطالعه نمود و برخي هم تعدادي از صفحات خود را براي مطالعه گذاشته‌اند ولي در هر حال، امكان دانلود بخشي از كتاب يا كل آن از طريق خود گوگل در اختيار كاربران قرار داده نمي‌شود.

كساني كه نياز شديد به دانلود اين كتاب‌ها داشته‌اند (مثلاً براي پرينت كردن يا مطالعه در هنگامي كه به اينترنت دسترسي ندارند)، مي‌دانند كه با حقه‌هايي مثل عكس گرفتن از صفحه نمايش يا بررسي cache مرورگر خود به دنبال تصاوير اسكن‌شده‌ي صفحات كتاب (به فرمت png)، مي‌توانيم همان صفحاتي كه مشاهده مي‌كنيم را يكي يكي ذخيره كنيم كه البته كاري بسيار پرزحمت و زمان‌بر است.

امروز مي‌خواهيم روشي را معرفي كنيم كه دانلود كتاب‌هاي گوگل را براي شما راحت‌تر مي‌كند. با استفاده از اين روش مي‌توانيد تمام يا قسمت  دلخواهي از كتاب‌هايي كه گوگل امكان مشاهده آنلاين آنها را به شما داده است (و نه كتاب‌هايي كه فقط برش‌هايي از آنها در جستجوهاي گوگل نشان داده مي‌شوند) دانلود نماييد. ابتدا از مواد لازم شروع مي‌كنيم.

مواد لازم:

۱- مرورگر فايرفاكس
۲- افزونه GreaseMonkey (كه با آن مي‌توانيد هر تغيير دلخواهي را با استفاده از اسكريپت‌هاي javascript بر روي صفحه‌ي اينترنتي دلخواهي كه داريد مشاهده مي‌كنيد اجرا نماييد.)
۳- اسكريپت Google Book Downloader (اسكريپتي كه يك دكمه‌ي download به صفحه‌ي Google Books اضافه مي‌كند!)
۴- افزونه DownThemAll (كه يكي از بهترين برنامه‌هاي مديريت دانلود در فايرفاكس به شمار مي‌رود و براي دانلود سريع و راحت صفحات كتاب به آن نياز خواهيد داشت!)

حالا با فرض اينكه فايرفاكس را دانلود و نصب كرده‌ايد، شروع به كار مي‌كنيم. ابتدا بايد فايرفاكس خود را آماده كنيم.

آماده‌سازي فايرفاكس:

۱- نرم‌افزار فايرفاكس را باز كرده و به صفحه نصب افزونه‌ي GreaseMonkey برويد. در اين صفحه، دكمه‌ي سبزرنگ Add to Firefox را كليك كنيد و اگر از شما اجازه خواست تا آن را نصب كند، دكمه‌ي Allow و بعد هم Install را بزنيد تا شروع به نصب كند. بعد از نصب پيغام مي‌دهد كه بايد Firefox را restart كنيد.
۲- قدم اول را براي نصب افزونه‌ي DownThemAll هم دقيقاً تكرار كنيد.
۳- حالا به صفحه نصب اسكريپت Google Book Downloader برويد و دكمه سبزرنگ Install را بزنيد و در پنجره‌اي كه باز مي‌شود دكمه Install را كليك كنيد تا اين اسكريپت روي GreaseMonkey نصب گردد.

حالا فايرفاكس شما آماده‌ي دانلود كردن كتاب از گوگل است. از اين به بعد، هر بار كه خواستيد كتابي از كتاب‌هاي گوگل را دانلود كنيد به روش زير عمل كنيد.

دانلود كتاب‌هاي گوگل:

۱- صفحه‌ي مربوط به كتابي كه مي‌خواهيد دانلود كنيد را در سرويس كتاب‌هاي گوگل پيدا كنيد (مثلاً اين كتاب: رباعيات خيام)
۲- اگر آماده‌سازي فايرفاكس را به درستي انجام داده باشيد، در سمت چپ بالاي صفحه بايد دكمه‌اي به نام Download This Book براي دانلود تمام يا بخشي از صفحات كتاب و به موازات آن در سمت راست هم يك دكمه براي دانلود همان صفحه از كتاب وجود داشته باشد.


۳- اگر بخواهيد همين صفحه‌اي از كتاب كه الآن مي‌بينيد را دانلود كنيد، دكمه‌ي دوم كه در تصوير بالا هست را بزنيد. با اين كار، صفحه‌ي جديدي باز مي‌شود كه عكس اين صفحه از كتاب در آن قرار دارد و مي‌توانيد با راست‌كليك و save image as آن را روي كامپيوتر خود ذخيره كنيد.

۴- اگر بخواهيد صفحات بيشتري يا كل كتاب را دانلود كنيد، دكمه download this book را بزنيد.


۵- حالا صفحه شروع و پاياني كه مد نظرتان هست را انتخاب كنيد و سپس دكمه Get Download Links را كليك كنيد.


۶- همانطور كه در شكل بالا مي‌بينيد، لينك دانلود تمامي صفحات كتاب براي دانلود در اختيار شما قرار گرفته است. حالا مي‌توانيد هر تعداد از اين صفحات را كه مي‌خواهيد انتخاب كرده و سپس از منوي Tools گزينه‌ي DownThemAll را كليك كنيد. در پنجره‌اي كه باز مي‌شود، همه لينك‌هاي تصاوير را انتخاب كرده و پس از راست‌كليك، گزينه Check Selected Items را بزنيد. در آخر هم دكمه Start را بزنيد تا دانلود تمامي صفحاتي كه انتخاب كرده بوديد شروع شود.منبع:  

http://www.tafreevar.com/2228/download-google-books-firefox-greasemonkey-script#ixzz1KBHDMMlu

36679 :تعداد دفعات بازیدخدمات


منابع اطلاعاتي

Home Page | About us | Contact us | Site Map 
©2009 Ferdowsi University Of Mashhad.