زندگینامه استاد تقی فاطمی 

استاد تقی فاطمی پدر علوم رياضي نوين در ايران است که در سال 1283 در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. وی از کودکی فارسی، مقدمات عربی و دروس مذهبی را فرا گرفت، سپس در 12 سالگی به مدرسه گلبهار رفته و برای اولین بار با حساب و هندسه آشنا شد. بعد از آن در دبیرستان صارمیه که اولین دبیرستان تأسیس شده در اصفهان بود، به تحصیل پرداخته در سال 1306 در رشته علمی دیپلم گرفت.

استعداد و علاقه استاد به ریاضی باعث شد تا در اولین فرصت پیش آمده به فرانسه رفته و در دانشسرای عالیه پاریس برای مدت 6 سال، جهت کسب مدرک لیسانس و مدرک عالی دکترا تحصیل نماید وی بعد از کسب درجه پروفسوري رياضيات در سال 1312 به ايران برگشت. و در دانشسراي عالي تهران به تدريس علوم رياضي و مکانيک استدلالي پرداخت و نخستين متخصص مکانيک تحليلي کشورمان شد. در سال 1313 بعد از تاسيس دانشگاه تهران دانشکده فني تهران را بنيان نهاد و بعدها در تاسيس دانشکده علوم نيز مشارکت کرد و سال ها به تدريس پرداخت. او از سال 1312 تا سال 1348 در دانشگاه­های تهران، دانشسرای عالی و دانشگاه فنی تدریس کرده سپس به خاطر عشق به امام رضا (ع)به مشهد رفت و به تدريس و مديريت گروه رياضي دانشگاه فردوسي مشهد مشغول شد. استاد در بيست و دومين کنفرانس رياضي کشور در سال 1369 به عنوان استاد پيشکسوت رياضيات ايران در قرن معاصر مورد تقدير قرار گرفت.
در حال حاضر انجمن ریاضی ایران امیدوار است با بنیانگذاری جایزه تقی فاطمی به منظور تشویق معلمان خوب ریاضی کمک شايانی به اعتلای آموزش رياضی بنمايد. پروفسور در روز جمعه 17 آذر 1374 پس از سه ربع قرن خدمت صادقانه به عنوان معلم نمونه و استادی که موفق به تربيت معلمين رياضی فراوان شده بود، در سن ٩٢ سالگی دار فانی را وداع گفت و در آستان قدس رضوی به خاک سپرده شد. از ایشان 26 جلد کتاب رياضي در موضوعات جبر- هندسه- مثلثات و مکانيم استدلالي در سطوح دبیرستان و دانشگاه باقی مانده است.


کتابخانه استاد تقی فاطمی دانشکده علوم ریاضی با تلاش و پشتکار فراوان همکاران و به مدد علاقه ایشان، تلاش داشته تا خدمات متناسب با عملکردهای اصلی دانشگاه (آموزش و پژوهش) ارائه نماید. خدمات ارائه شده در بخش­های امانت، خدمات فنی، سفارشات، مرجع و اطلاع رسانی می­­باشد که در اینجا به گوشه ای از آنها اشاره می شود.


2456 :تعداد دفعات بازیدخدمات


منابع اطلاعاتي

Home Page | About us | Contact us | Site Map 
©2009 Ferdowsi University Of Mashhad.